پست و اتاق فشار ضعیف و متوسط

تصویر شاخص
حجم فایل

671 کیلوبایت

نوع فایل

DWG

انتخاب محل و جهت اتاق ترانسفورماتور

در انتخاب محل و نحوه استقرار اتاق ترانسفورماتور،علاوه بر ملاحظات مربوط به مرکز ثقل بار و خواسته های نظیر آن که توضیح آن در این بحث نمی گنجد لازم است مراتب زیر نیز مراعات شود:

الف) اتاق ترانسفورماتور باید حتی الامکان در طبقه هم کف قرار بگیرد و یکی از جبهه های آن مشرف به فضای آزاد باشد و در برابر این جبهه هیچگونه ساختمان یا مانع دیگری که تهویه اتاق و داخل و خارج کردن ترانسفورماتور را با اشکال روبرو کند وجود نداشته باشد. در اصلی اتاق ترانسفورماتور باید در این جبهه قرار داشته تا نقل و انتقال ترانسفورماتور به سادگی انجام پذیر باشد،برای همین منظور ترجیح دارد وسیله نقلیه و جرثقیل بتوانند به این جبهه رفت و آمد کنند.

به هر دلیلی اگر اتاق ترانسفورماتور در طبقات بالاتر از کف و یا زیرزمین ساخته شود،امکانات و فضای لازم برای نقل و انتقال ترانسفورماتور،دسترسی نفر و غیره و تمهیدات لازم برای تهویه آن در نظر گرفته شود.

ب) چنانچه ساختمان از نوعی باشد که نصب پست یا پست های ترانسفورماتور در طبقات ساختمان،زیرزمین و یا روی بام آن اجتناب ناپذیر شود و یا برای طبقه هم کف آن شرایط بند الف قابل تامین نباشد،ضمن رعایت کلیه مقررات مربوط به تهویه اتاق و دسترسی های لازم برای نقل و انتقال ترانسفورماتورها و سایر امکانات مورد نیاز باید در این پست ها از ترانسفورماتور نوع خشک استفاده کرد.در این صورت مراعات و اجرای جزئیات مربوط به حائل آتش مشبک با شن و غیره منتفی خواهد بود.لازم به ذکر است که استفاده از ترانسفورماتورهای روغنی در این شرایط ممنوع می باشد.

پ) در صورت امکان، جبهه مشرف به فضای آزاد اتاق ترانسفورماتور باید در جهتی انتخاب شود که تابش آفتاب به ان حداقل باشد(رو به شمال)

ت) جبهه مشرف به فضای آزاد می تواند ضلع عرضی یا طولی اتاق باشد،در هرحال ترانسفورماتور را باید در راستای مناسب آن قرار داد.

ث) اتاق ترانسفورماتور و یا پست برق باید حداقل 2 متر از خطوط شبکه گاز طبیعی فاصله داشته باشد.(مبحث 17 مقررات ملی ساختمان)

ج) در ساختمان های ویزه حیاتی و بسیار حساس تمهیدات لازم پست برق ساختمان و نیز فرودگاه برق اضطراری  به نحوی در نظر گرفته شود که در موقع حریق و یا خسارت ناشی از انفجار، احتمال از دست رفتن منابع تامین نیروی برق ساختمان کاهش یابد (مبحث 21 مقررات ملی ساختمان)

مبحث 21: ترانسفورماتورهای اصلی قدرت باید در صورت امکان در فضاهای داخلی ساختمان و دور از دسترس عموم قرار گرفته باشند. برای ساختمان­های بزرگ­تر، ترانسفورماتورها باید بصورت غیر متمرکز و در اتاق­های مستقل مخصوص خود قرار گیرند تا قابلیت اطمینان را در زمانی که یکی از ترانسفورماتورها در اثر انفجار آسیب می­بیند، افزایش دخند.

مبحث 21: محل قرارگیری ترانسفورماتورهای اصلی تا حد امکان از محل نصب مولدهای برق اضطراری دور باشد تا در مواقع حریق و خسارات ناشی از انفجار احتمال از دست رفتن تأمین انرژی الکتریکی کاهش یابد.

ابعاد اتاق ترانسفورماتور

در انتخاب ابعاد اتاق ترانسفورماتور باید به موارد زیر توجه شود:

الف) ابعاد اتاق ترانسفورماتور را باید با توجه به توسعه و رشد بار در آینده انتخاب کرد تا امکان استفاده از ترانسفورماتورهای باقدرت بیشتر بدون لزوم انجام تغییرات ساختمانی در اتاق فراهم باشد. برای همین منظور صرفنظر از قدرت پیش بینی شده اولیه، چنانچه در آینده احتمال استفاده از ترانسفورماتورهای با قدرت بیشتر از 630 کیلو ولت آمپر وجود نداشته باشد می توان از اتاق کوچک استفاده کرد ولی اگر این احتمال وجود داشته باشد،یا قدرت اولیه بیش از این مقدار باشد باید از اتاق ترانسفورماتور بزرگ یا خیلی بزرگ (بسته به مورد)استفاده شود.در هر حال فضای آزاد در اطراف ترانسفورماتور نباید از 8 درصد متر کمتر باشد.

ب) ارتفاع اتاق ترانسفورماتور مهم ترین عامل در تهویه طبیعی جهت خنک کردن آن به شمار می رود،برای همین منظور ارتفاع اتاق نباید از مقادیر داده شده برای هر کدام از اندازه اتاق ها کمتر باشد

پ) چنانچه از تهویه مکانیکی بمنظور خنک کردن ترانسفورماتور استفاده شود،ارتفاع اتاق نباید از مقادیر داده شده برای هر کدام از اتاق ها کمتر باشد

ت) چنانچه به علت شرایط معماری و مشخصات ساختمان(شبکه بندی مناسب،وجود ستون ها و غیره) احداث اتاق به ابعاد ذکر شده امکان پذیر نباشد ممکن است آن ها را با صلاحدید مجری مقررات تغییر داد (به هر حال این تغییر نباید از 10- درصد در طول و عرض اتاق بیشتر باشد)

پست و اتاق فشار ضعیف و متوسط

همچنین ممکن است دوست داشته باشید…

قیمت دوره

تومان10,000

تعداد
امتیازی ثبت نشده است
سطح آموزش پیشرفته
تعداد دانشجو : 5
تاریخ انتشار: 13 آذر 1400آخرین بروزرسانی: 28 آذر 1401تعداد بازدید: 883
قوانین استفاده
فروشنده

مهندس یوسف بلقیس آذر

قیمت دوره

تومان10,000

تعداد