پست به همراه 6 ترانسفورماتور

تصویر شاخص
حجم فایل

548 کیلوبایت

نوع فایل

DWG

انشعاب برق فشار متوسط(اختصاصی)

چنانچه بنا به تشخیص شرکت برق احداث یک پست ترانسفورماتور در داخل ساختمان یا محوطه آن لازم باشد،آن قسمت از پست ترانسفورماتور که انحصارا در اختیار شرکت برق خواهد ماند باید طبق ضوابط و مقررات شرکت برق،توسط مشترک ساخته و آماده شود.قسمت هایی از پست که در اختیار مشترک خواهد ماند در صورت تایید شرکت برق به نحو مقتضی مجزا از قسمت های در اختیار شرکت برق بوده و از نظر ارتباطی و عملیاتی باید با قسمت های در اختیار شرکت برق هماهنگی کامل داشته باشد و به نحوی طرح و اجرا شود که هیچگونه مانع و اشکالی در دسترسی و بهره برداری طرفین وجود نداشته باشد.

تبصره: توصیه می شود که در ساختمان های ویژه حیاتی و بسیار زیاد حساس در صورت امکان و تامین شرایط،ترانسفورماتورهای فشار متوسط پست برق با 50 درصد بار تقاضا (دیماند) خود در مدار تغذیه قرار گیرند تا در صورت از مدار خارج شدن یکی از ترانسفورماتورها در یک گروه دو تایی،ترانسفورماتور دیگر بتواند بصورت تمام بار،تابلوهای اصلی فشار ضعیف هر دو ترانسفورماتور را که از طریق یک کلید کوپلاژ با فرمان اتوماتیک بهم متصل اند،تغذیه نماید.

در مواردی نظیر مجموعه ها،مراکز صنعتی و غیره که احداث بیش از یک پست ترانسفورماتور لازم باشد و شرکت برق،انشعاب برق را از طریق یک مرکز قطع و وصل برق فشار متوسط یا پست پاساژ تحویل مشترک دهد و پست های داخلی تماما در اختیار مشترک باشد،علاوه بر مقررات شرکت برق،رعایت مقرراتی که در پی می آید نیز الزامی خواهد بود.لازم به ذکر است که پست های داخلی مشترک را عموما پست های اختصاصی می گویند.

اجزای اتاق ترانسفورماتور و خصوصیات آن

اتاق ترانسفورماتور باید دارای خصوصیات زیر باشد:

الف) در اتاق ترانسفورماتور نباید هیچ نوع پله یا شیب تند بیش از حد مجاز وجود داشته باشد.

ب) در طرح اتاق باید مجاری عبور و خروج هوا با سطح مقطع کافی و مسیر مناسب برای خنک کردن ترانسفورماتور از راه تهویه طبیعی یا مکانیکی پیش بینی شود.

پ) در زیر محل استقرار ترانسفورماتور روغنی و پایین­ تر از مسیر عبور هوای خنک کننده باید حائلی مشبک که دارای پوشش ضدزنگ باشد پیش بینی شود. روی این شبکه باید حداقل به ضخامت (20 سانتی متر) شن یا سنگ گرانیت شکسته ریخته شده تا مانع سرایت آتش احتمالی باشد.

ت) زیر حائل آتش باید سطحی شیب دار ساخته شود تا روغنی را که ممکن است در صورت نشت یا ترکیدن محفظه ترانسفورماتور روغنی ریخته شود به سمت مخزن به سمت مخزن روغن هدایت کند. حداقل حجم مخزن روغن باید با حجم روغن بزرگ ترین ترانسفورماتور روغنی که ممکن است در اتاق نصب شود برابر باشد. برای هدایت روغن بطرف چاهکی که در پایین ترین نقطه مخزن ساخته می شود باید شیب های مناسب پیش بینی شود و یک لوله برای تلمبه کردن روغن باید بطور دائمی این چاهک را به اتاق ترانسفورماتور وصل کند.

ث) ارتفاع کف اتاق ترانسفورماتور باید حداقل (20 سانتی متر) از سطح احتمالی سیلاب روهای منطقه بالاتر باشد.

ج) دریچه های ورودی و خروجی هوای خنک کننده باید مجهز به شبکه های جلوگیری کننده از دخول پرنده ها، حیوانات کوچک و آب باران به داخل اتاق باشد.

چ) کانال ها یا بازشوهای عبور کابل یا لوله های حامل کابل ها باید به نحوی در اطراف ترانسفورماتور پیش بینی، ساخته یا نصب شوند که مانع مسیر جریان هوای خنک کننده نباشند. شیب مسیر کانال­ها یا لوله­ ها باید به سمت خارج باشد.

ح) در ورودی اتاق باید آهنی و به سمت خارج باز شود. قفل در باید از نوعی باشد که حتی هنگامی که بسته است خارج شدن از اتاق امکان پذیر باشد.

خ) برای جلوگیری از تعریق در مناطق مرطوب باید تمهیدات لازم، برای اتاق ترانسفورماتور پیش بینی گردد.

د) درفضای داخل و در جداره داخلی و خارجی دیوارها، سقف و کف اتاق ترانسفورماتور نباید هیچگونه لوله حامل آب، فاضلاب، سیستم های برودتی و حرارتی و گاز نصب شود.

ذ) هیچگونه پنجره ای نباید در اتاق ترانسفورماتور وجود داشته باشد.

ر) اتاق باید طوری ساخته شود که از نفوذ رطوبت و سرایت حریق به آن جلوگیری شود و با توجه به این خواسته باید از مصالح مناسب استفاده شود.

ز) زمان مقاومت در مقابل حریق اتاق باید بر اساس مقررات انتخاب شود.

ژ) دیواره­های اتاق باید از مصالحی پوشانده شود که گردگیر نباشد.

س) استفاده از گچ­کاری و یا سایر مصالح در نازک­ کاری سقف پست که امکان سقوط اجسام و بروز اتصالی در ترانسفورماتور را در بر خواهد داشت، ممنوع می باشد.

ش) تیرآهن و یا ناودانی­ های ناقل و استقرار ترانسفورماتور باید دارای زوارهای هدایت چرخ ترانسفورماتور باشند و با توجه به استاندارد کوچک­ترین و بزرگ­ترین ترانسفورماتوری که ممکن است در اتاق نصب شود، انتخاب شده باشند.

ص) نگهدارنده­های مناسب برای کابل های وصل شونده به ترانسفورماتور باید پیش بینی شود.

ض) برای اتاق و زیرزمین ترانسفورماتور در ساختمانی که دارای سیستم اعلام حریق می باشد، باید دتکتورهای اعلام حریق مناسب پیش بینی شود.

پست به همراه 6 ترانسفورماتور

همچنین ممکن است دوست داشته باشید…

قیمت دوره

تومان10,000

تعداد
امتیازی ثبت نشده است
سطح آموزش پیشرفته
تعداد دانشجو : 3
تاریخ انتشار: 13 آذر 1400آخرین بروزرسانی: 28 آذر 1401تعداد بازدید: 624
قوانین استفاده
فروشنده

مهندس یوسف بلقیس آذر

قیمت دوره

تومان10,000

تعداد