نصب کابل از زیر کف به سقف کاذب

تصویر شاخص
حجم فایل

371 کیلوبایت

نوع فایل

DWG

هادی های مربوط به یک مدار شامل فاز(سیستم تک فاز) یا فازها (سیستم سه فاز) و هادی خنثی و هادی حفاظتی(PE) و یا هادی خفاظتی-خنثی (PE) در صورت عبور از مجراهایی مانند لوله، اسلیو کابل، داکث مخصوص کابل، ترانکینگ و غیره باید از طریق یک مجرای مشخص عبور نماید. این شرط برای مدارهایی که به دلیل بالا بودن توان انتقالی و یا کاهش افت ولتاز در مسیر مدار، با استفاده از کابل­ های موازی چند رشته می­توانند از یک مجرا مانند لوله غلاف کابل، داکت مخصوص کابل، ترانکینگ و غیره عبور نمایند.

در صورت استفاده از کابل ­های تک رشته بجای کابل­های چند رشته برای مدارهایی که به دلیل بالا بودن توان انتقالی و یا کاهش افت ولتاژ در مسیر مدار بصورت موازی اجرا و نصب می­ گردند، لازم است کابل­های تک رشته بصورت یک مدار واحد یعنی یک هادی یا هادی های فاز به اضافه هادی خنثی دسته بندی گردند و در صورت استفاده از مجاری مانند لوله، اسلیو کابل، داکت مخصوص کابل، ترانکینگ و غیره هر مدار باید از طریق یک مجرای واحد و مشخص عبور نماید برای تامین شرط فوق لازم است در مراحل طراحی ساختمان، فضای مناسب و کافی جهت کانال­ها، لوله ­ها، هندهول­ ها و منهول­ ها، سینی­ های کابل، رایزرهای قابل بازدید با دسترسی از فضاهای عمومی پیش­ بینی و احداث شود.

کلیه کابل­ها و سیم­ها باید به نحوی در داخل مجاری ساختمانی (کانال ­ها، رایزرهای با دریچه بازدید و غیره) کانال­ های مخصوص سیم­ کشی و کابل­ کشی (مانند ترانکینگ ­ها و نظایر آن) یا لوله­ ها یا نگهدارنده­های مخصوص، مانند سینی کابل یا نردبان کابل و غیره، نصب یا هدایت شوند که بازدید، خارج کردن و نصب مجدد آن­ها در داخل مجاری مذکور، بدون ایجاد خرابی و کندوکاو، امکان­پذیر باشد.

مبحث 21: نگهدارنده­های لوله ­ها و سینی­ های کابل باید استحکام لازم جهت تحمل تکانه­ های ناشی از انفجار را داشته باشند.

برای تامین شرط فوق نیز لازم است در مراحل طراحی ساختمان، فضای مناسب و کافی جهت کانال­ ها، لوله ­ها، هندهول­ ها و منهول­ ها، سینی­ های کابل، نردبان­های کابل و رایزرهای قابل بازدید با دسترسی از فضاهای پیش­ بینی شود.

چنانچه چند کابل به موازات هم کشیده شوند، ضمن رعایت فواصل مجاز، کل سطح کابل­ها باید از آجر یا بلوک سیمانی پوشیده شده و در مورد کابل­های کناری (طرفین)، حداقل نصف طول اجر با بلوک سیمانی از مرکز کابل به سمت خارج قرار گیرد.

ضمنا به منظور جلوگیری از صدمات مکانیکی به کابل در حفاری­ ها، لازم است که روی آجر یا بلوک سیمانی نوار پلاستیکی هشدار دهنده در کل مسیر کابل­ کشی قرار گیرد.

 

نصب کابل از زیر کف به سقف کاذب

همچنین ممکن است دوست داشته باشید…

قیمت دوره

تومان5,000

تعداد
امتیازی ثبت نشده است
سطح آموزش متوسط
تعداد دانشجو : 0
تاریخ انتشار: 19 آذر 1400آخرین بروزرسانی: 28 آذر 1401تعداد بازدید: 451
قوانین استفاده
فروشنده

مهندس یوسف بلقیس آذر

قیمت دوره

تومان5,000

تعداد