شماتیک نیرورسانی و اطلاعات فنی کولر گازی

تصویر شاخص
حجم فایل

447 کیلوبایت

نوع فایل

dwg

چگونگی محاسبه آمپر کولرگازی

این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU گفته می شود. که شاید این مقدار را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند. یک مثال می زنیم.

فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این کولر گازی در بازار به ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم شماره ۱٫۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

پاسخ خیر است.

می دانیم که یک سیم شماره ۱٫۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه باشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست.در ضمن کولر های گازی در زمان استارت اولیه کمپروسور جریان بیشتری ( تا ۱٫۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند.

پس به این نتیجه می رسیم که اگر ما از سیم شماره ۱٫۵ استفاده کنیم، در واقع از تمام ظرفیت سیم استفاده کرده ایم .که این امر می تواند در بلند مدت باعث سوختن سیم و آسیب های بعدی شود.

پس سیم برق مناسب برای کولر گازی سیم های شماره ۲/۵ یا شماره ۴ هستند.

با توجه به محاسبات بالا فیوزی هم که سر راه کولر گازی نصب می کنید حدوداً باید ۲۰ تا ۲۵ آمپر باشد. البته اگر کولر گازی شما کمتر از ۱۸ هزار BTU است، فیوز های با ظرفیت کمتر هم می تواند جوابگوی کار شما باشد.

شماتیک نیرورسانی و اطلاعات فنی کولر گازی

همچنین ممکن است دوست داشته باشید…

قیمت دوره

تومان15,000

تعداد
امتیازی ثبت نشده است
سطح آموزش متوسط
تعداد دانشجو : 10
تاریخ انتشار: 23 آذر 1400آخرین بروزرسانی: 27 آذر 1401تعداد بازدید: 734
قوانین استفاده
فروشنده

مهندس یوسف بلقیس آذر

قیمت دوره

تومان15,000

تعداد