رایزر دیاگرام اتصال زمین

تصویر شاخص
حجم فایل

481 کیلوبایت

نوع فایل

DWG

جعبه اتصال زمین:

تابلو ارت باکس جعبه ای است که برای دسترسی راحت تر به چاه ارت و مجموعه شبکه های ارت یک مجموعه به کار میرود. از این طریق میتوان برای تست و اندازه گیری مقاومت الکتریکی که به زمین وارد می شود، استفاده کرد.

انواع تابلو ارت باکس از نظر مکان نصب

تابلو ارت باکس را می توان در دو مکان نصب کرد:

  • ارت باکس روکار دفنی (حوضچه تست ارت)
  • ارت باکس روکار دیواری

کاربرد جعبه های برق تابلو ارت باکس

تست باکس روی دیوار نصب می‌شود و سیم ارتی که از یک طرف به الکترود زمین وصل شده از سمت دیگر به شینه ارت داخل جعبه متصل می‌شود. اگر ولتاژ اضافه در جریان سیستم‌های الکتریکی ساختمان به وجود آید و از آنجایی که سیم ارت به باکس برق ساختمان وصل شده است پس ابتدا به تست ارت باکس می‌رسد و از طریق سیم مسی موجود در الکترود اتصال زمین در نهایت به زمین منتقل می‌شود.

تمام سیستم‌های زمین محلی مطابق با استانداردهای برقی باید دارای جعبه تست و اندازه‌گیری باشند تا محل خاصیت قطع شوندگی داشته باشد و به وسیله آن بتوان سیستم زمین را از تجهیزات جدا نمود و یا اینکه برای گرفتن سایر انشعاب‌ها از آن بهره گرفت.

در رایزر دیاگرام فایل موجود از ارت باکس با مخفف EB استفاده شده است که به معنی Earth Bar است، در طبقات با توجه به طراحی و نیاز بصورت رایزر دیاگرام طراحی شده است.

 

یادآوری همبندی:

همبندی به معنی اتصال بخش های مختلف سیستم اتصال به زمین (ارت) به همدیگر جهت هم پتانسیل کردن بخش های مختلف تأسیسات الکتریکی در ساختمان می باشد.
مهندس ناظر برق در پروژه می بایست هم بندی را کنترل و گزارش نماید.

سیستم همبندی در پی و ستون اتصال  سیم مسی به میله گردها توسط بست های مسی میله ارت کوبیده می شود سیستم همبندی به آن متصل می شود و در آخر به چاه ارت متصل می شود.

در یک آپارتمان تجهیزات داخل حمام ، آشپزخانه و بالکن دارای بدنه های فلزی هستند مثل دوش ، شیرها و بدنه فلزی وسایل برقی که به دیوار نصب شده اند و حتی چهارچوب فلزی درب و پنجره… برای این منظور بصورت توکار در دیواره خارجی حمام باید جعبه ای را در نظر گرفت و مسیرهایی از چند نقطه در حمام مثل دوش ، قاب فلزی درب، فن ، روشنایی ، کفشوی فلزی کف حمام و… را به این جعبه لوله کشی نمود البته از تابلو تقسیم واحد و از ترمینال زمین آن هم لوله ای ، برای این جعبه باید آورده شود. علاوه بر اینها یک لوله برای سینک آشپزخانه و لوله ای برای تجهیزات داخل بالکن مثل پکیج و کولر نیز لازم است.که در نهایت باز این بدنه ها توسط سیم های درون این لوله ها باید به ترمینال زمین در تابلو تقسیم واحد مسکونی وصل شوند.

رایزر دیاگرام اتصال زمین

دیدگاهتان را با ما درمیان بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
امتیاز کلی : 0.0
پیشنهاد شده توسط : 0 کاربر
بر اساس 0 دیدگاه
0
0
0
0
0

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “رایزر دیاگرام اتصال زمین”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ممکن است دوست داشته باشید…

قیمت دوره

تومان5,000

تعداد
امتیازی ثبت نشده است
سطح آموزش پیشرفته
تعداد دانشجو : 2
تاریخ انتشار: 16 مهر 1400آخرین بروزرسانی: 28 آذر 1401تعداد بازدید: 962
قوانین استفاده
فروشنده

مهندس یوسف بلقیس آذر

قیمت دوره

تومان5,000

تعداد