دتکتور حرارتی و دودی

تصویر شاخص
حجم فایل

103 کیلوبایت

نوع فایل

DWG

برای اتاق و زیرزمین ترانسفورماتور در ساختمانی که دارای سیستم اعلام حریق می باشد، باید دتکتورهای اعلام حریق مناسب پیش بینی شود.

در ساختمان­هایی که به سیستم اعلام حریق مجهز می­شوند. علاوه بر محل­های نصب انواع دتکتورها بر حسب ضرورت، حداقل در محل­های زیر نیز باید دتکتور مناسب با نوع کاربری و شرایط محیط (دودی، حرارتی، ترکیبی و غیره) نصب شود.

سیستم اعلام حریق عموماﹰ به دو نوع متعارف و آدرس­­پذیر که با توجه به شرایط و نیاز سیستم­های موجود در ساختمان، سطح زیر بنا، کاربری ساختمان، ریسک حریق و سایر عوامل دیگر انتخاب می­گردد و بسته به نوع آن شامل اجزایی از قبیل انواع دتکتورها، شستی، آژیر یا زنگ، نشانگر نورانی، انواع اینترفیس­ها، ایزولاتور، هشدار دهنده نوری، پانل تکرار کننده، پانل نمایشگر تصویری نشان دهنده محل حریق، مدارهای ارتباطی، مرکز اعلام حریق و غیره می­باشد.

مراکز سیستم اعلام حریق باید از نوع تحت مراقبت دائم باشد و به­گونه ­ای که عمل یکی از دتکتورها و یا شستی­های حریق و سایر اجزاء آن سبب اعلام حریق در مرکز گردد.

دتکتورهای سیستم اعلام حریق شامل انواع دتکتورهای حرارتی، دودی، ترکیبی گازی، خطی، کابلی، شعله ­ای، دتکتور با حساسیت بسیار بالا و غیره می­ باشد که با توجه به نیاز و کاربری فضا و ریسک حریق انتخاب می­گردد.

سطح پوشش و حدود عملکرد هر یک از انواع دتکتورها که در استانداردهای معتبر تعیین گردیده، باید توسط طراح رعایت گردد.

پیش­بینی چراغ نشانگر در سیستم اعلام حریق متعارف برای تشخیص فعال شدن شرایط دتکتورهایی که محل نصب آن­ها در سقف و یا کف کاذب، فضاهای در بسته و یا غیر قابل رویت می­باشند، استفاده می­شود.

تبصره: در سیستم اعلام حریق آدرس­پذیر به­ علت اینکه محل و آدرس فعال شدن و شرایط دتکتورهای اعلام حریق در تابلوی مرکزی مشخص می­شود بدین جهت می­توان از نصب چراغ نشانگر برای دتکتور اعلام حریق در این سیستم صرف­نظر نمود.

فاصله دتکتورها از یکدیگر، موانع، دریچه ­های هوا، چراغ­های روکار سقفی، دورترین نقطه از دیوارهای اطراف و نیز ارتفاع نصب قسمت حس کننده دود و حرارت دتکتور از سقف و غیره که در استانداردهای معتبر تعیین گردیده، باید توسط طراح رعایت گردد.

حداکثر فاصله نصب دتکتور از بازشوی در کابین آسانسورها  چاه آسانسور  و شفت­های عمودی دارای در و یا قابل دسترس در طبقات ساختمان 1.5 متر می­باشد

پیش­ بینی دتکتور برای سقف کاذب و همچنین کف کاذب باید بر اساس استانداردهای معتبر انجام گیرد، دتکتورهای نصب شده در داخل سقف و کف کاذب باید قابل دسترس باشند.

نصب دتکتور اعلام حریق در سقف قسمت خروجی کلیه پلکان­های خروج بسته الزامی است.

چنانچه جریان هوای موجود در فضا ناشی از خروج و یا تخلیه هوا در سیستم هوا رسانی تاسیسات مکانیکی طبق استانداردهای معتبر در انتخاب محل نصب و تعداد دتکتورهای مورد نیاز فضا موثر باشد، در این شرایط به­ منظور تامین کارکرد مناسب دتکتورها، رعایت استانداردهای مذکور در این خصوص الزامی خواهد بود.

در طراحی سیستم دتکتور خیلی حساس دودی (با سیستم نمونه ­گیری از هوا به واسطه مکش هوا و دتکتورهای خاص)، رعایت دستورالعمل سازندگان معتبر آن­ها الزامی لست.

دتکتور حرارتی و دودی

همچنین ممکن است دوست داشته باشید…

قیمت دوره

رایگان

امتیازی ثبت نشده است
سطح آموزش متوسط
تعداد دانشجو : 0
تاریخ انتشار: 9 آذر 1400آخرین بروزرسانی: 28 آذر 1401تعداد بازدید: 639
قوانین استفاده
فروشنده

مهندس یوسف بلقیس آذر

قیمت دوره

رایگان