جزئیات انواع تابلوهای برق

تصویر شاخص
حجم فایل

1626 کیلوبایت

نوع فایل

DWG

برای نصب تجهیزات و تابلوهای برق فشار متوسط یک اتاق و برای تجهیزات و تابلوهای برق فشار ضعیف پست ترانسفورماتور اتاق دیگری پیش بینی و احداث شود.

تبصره: در برخی موارد ممکن است خصوصیات ساختمان ایجاب کند که برای تجهیزات برق فشار متوسط و فشار ضعیف از یک اتاق واحد استفاده شود. این کار به شرط استفاده از تابلوهای تمام بسته و حفظ فواصل مجاز، امکان پذیر خواهد بود.

مقررات زیر باید در طرح و اجرای اتاق تابلوهای برق فشار متوسط و فشار ضعیف اجرا و فواصل مجاز داده شده رعایت شوند:

الف) در اتاق تابلوهای برق فشار متوسط و فشار ضعیف یا اتاق مشترک برق فشار متوسط و فشار ضعیف حداقل فواصل، مطابق جدول شماره 13-5-3-4-2 مبحث 13 است. فاصله تابلوهای تمام بسته برق فشار متوسط و فشار ضعیف از هم نباید از 1.5 متر کمتر باشد.

ب) ارتفاع اتاق­ها باید با هر دو شرط زیر مطابقت کند:

– ارتفاع اتاق > ارتفاع بلندترین تابلو + 0.5 متر

– در عین حال ارتفاع اتاق­ها نباید هیچگاه از 2 متر کمتر باشد.

تبصره 1: چنانچه از کف کاذب یا سکوی استقرار تابلوی برق برای کابل کشی استفاده گردد ارتفاع کف کاذب و یا سکوی استقرار در آن اتاق جزء ارتفاع تابلوی برق محسوب میشود.

تبصره 2: درها، دیوارها، سقف و کف اتاق­های ترانسفورماتور، تابلوهای برق فشار متوسط، تابلوهای برق فشار ضعیف اصلی مستقر در پست برق ساختمان، باید مانع حریق بوده و با درجه 2 ساعت مقاومت در مقابل حریق باشد (مبحث 3 مقررات ملی ساختمان).

پ) ابعاد کانال­ها و یا بازشوهای عبور کابل­ها با فضاهای زیر اتاق­ها باید با یکدیگر و با کانال­ ها

و با کانال­ ها و با بازشوهای ارتباطی با اتاق ترانسفورماتور، هماهنگی کامل داشته و بقدر کافی عمیق و عریض باشند تا هنگام نصب و بهره­برداری، شعاع انحنای کابل­ها از مقدار مجاز کمتر نشود، به همین خاطر برای کابل­های با مقطع بزرگ لازم خواهد بود زوایای داخلی کانال­ها فارسی­بر شود.

برای هدایت آب با مایعات دیگری که ممکن است به داخل کانال­ ها و فضاهای مورد بحث رخنه کند. باید برای آن­ها شیبی مناسب برای دفع به سمت خارج تعبیه شود.

ت) ابعاد درهای اتاق تابلوی برق باید برای حمل و نقل تابلوها و دیگر متعلقات، مناسب و از نوع ضد­حریق یا آهنی باشد، د­رهای اتاق باید به سمت خارج اتاق باز شود و قفل درها باید از نوعی باشد که خروج از اتاق حتی هنگامی که قفل و یا بسته است امکان­ پذیر باشد.

ث) ابعاد راه­روهای داخلی و سایر درهای ساختمان در مسیر عبور تابلوهای برقی، برای حمل و نقل تابلوها مناسب باشد.

ج) چنانچه اتاق­ ها دارای پنجره به سمت فضای آزاد باشند، بلندی هیچ­یک از آنها نباید از بلندی تابلوهای برق بیشتر باشد. پنجره ­ها باید مجهز به شبکه محافظ با شیشه­ های مسلح باشند.

تبصره: توصیه می­شود که در ساختمان­های ویژه حیاتی و بسیار زیاد حساس اتاق­ها و فضاهای ترانسفورماتورهای فشار متوسط، تابلوهای فشار متوسط، مولد نیروی برق اضطراری، برق بدون وقفه مرکزی یا منطقه­ ای، تابلوهای برق فشار ضعیف اصلی سیستم­های مذکور مستقر در داخل ساختمان، یا خارج آن، مستقل و مجزا از هم در نظر گرفته شوند.

مبحث 21:  موتورهای الکتریکی، تابلوهای برق، تابلوهای کنترلی، ترانسفورماتورها و مولد­های برق اضطراری باید به گونه ­ای بر روی سازه فونداسیون مهار شوند که از حرکات جنبی بیش از حد این تجهیزات دراثر موج انفجار جلوگیری به عمل آید.

 

جزئیات انواع تابلوهای برق

همچنین ممکن است دوست داشته باشید…

قیمت دوره

رایگان

امتیازی ثبت نشده است
سطح آموزش مقدماتی
تعداد دانشجو : 0
تاریخ انتشار: 19 آذر 1400آخرین بروزرسانی: 28 آذر 1401تعداد بازدید: 825
قوانین استفاده
فروشنده

مهندس یوسف بلقیس آذر

قیمت دوره

رایگان