تجهیزات برقی اتاق مراقبت های ویژه

تصویر شاخص
حجم فایل

379 کیلوبایت

نوع فایل

DWG

بخش مراقبت های فشرده

بخش مراقبت های فشرده که شامل مراقبت های قلبی (CCU) و مراقبت های ویژه (ICU) است برای درمان بیماران قلبی – عروقی، نگهداری بعد از جراحی ها، بیماری های تنفسی، سوختگی و غیره می باشد و در آن از دستگاه های مختلف مانیتور و دیگر وسایل لازم برای بهوش آوردن بیمار و جلوگیری از خونریزی استفاده م یشود. سیستم روشنایی که حایز شرایط خاصی است باید باتوجه به ضوابط و معیارهای زیر طراحی و اجرا شود :
الف – سیستم روشنایی باید به گونه ای طراحی شود که نیازهای چشمی زیر به آسانی برآورده شود:
– تغییرات شکل و رنگ اندام های مختلف بیمار
– برجستگی عروق روی گردن
– بروز زردی در چشم بیمار

ب – شدت روشنایی عمومی برای مواقع استراحت در کل فضای بستری باز 100 لوکس و برای ناحیه تخت بستری 300 لوکس و برای مواقع شب 20 لوکس باید در نظر گرفته شود . شدت روشنایی موضعی معاینه باید 500 تا 1000 لوکس منظور شود.
پ – در مواردی که فضاهای مراقبت های فشرده دارای امکانات جراحی و دستشویی لازم برای آن است، شدت روشنایی 750 تا 1000 لوکس در نظر 7500 یا 10000 لوکس و برای دستشویی، موضعی برای جراحی بر حسب مورد باید 5000 گرفته شود.
ت – در طراحی روشنایی عمومی، چراغ ها باید به ترتیبی نصب شود که بیماران به صورت خوابیده یا نشسته (به کمک پشت بند) در معرض خیرگی قرار نگیرند. همچنین میزان روشنایی باید قابل کنترل و تنظیم باشد.
ث – باتوجه به این که جایگاه پرستاری معمولاً از تمامی تخت های بیماران کاملاً قابل رویت است، چراغ های مورد استفاده در زیر پیشخوان باید دارای حفاظ باشد.
ج – در طراحی روشنایی عمومی و موضعی بخش مراقبت های فشرده به منظور مشاهده رنگ واقعی چهره بیماران سیستم روشنایی باید از خاصیت رنگ نموداری خوب برخوردار باشد . در این گونه موارد لامپ های فلورسنت با رنگ اصلاح شده ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.
چ – روشنایی لازم برای خواندن صفحه دستگاه های مانیتور باید به قدر کافی بوده و باتوجه به محل استقرار آن تامین شود.
ح – در طرا حی روشنایی اتاق های مراقبت های فشرده استفاده از روشنایی طبیعی مکمل و پنجره هایی که بیماران را نسبت به شرایط محیط خارج اشراف می دهد قابل توصیه است.

 

در اتاق های مراقبت های فشرده برای هر یک از این نوع اتاق ها، باید دو دستگاه تابلوی مخصوص پریز پیش بینی شود، که هر تابلو شامل چهار عدد پریز برق از نوع یک فاز و نول، با اتصال زمین، 250 ولت، 16 آمپر، نوع قفل شو و چهار عدد پریز تک سوراخ، مخصوص اتصال زمین، نوع قفل شو، خواهد بود. تغذیه هر دو عدد از پریزهای برق، باید به وسیله یک مدار جداگانه انجام شود . تابلوی مخصوص پریزهای مزبور، عموماً روی تابلوی برق ایزوله هر اتاق که در زیر قفسه دستگاه های مونیتور نصب شده، قرار می گیرد، ولی می توان آن را به طور جداگانه در جلوی قفسه، بین تابلوی برق ایزوله و دستگاه های مانیتور با شیرهای خروجی گازهای طبی، در یک ردیف قرار داد، یا روی دیوار در طرفین یا بالای سرتخت بیمار، نصب نمود.

 

نوع و ارتفاع نصب پریزها

نوع و ارتفاع نصب پریزها در بخش ها، قسمت ها، و اتاق های مختلف بیمارستان به شرح زیر خواهد بود :

در بخش عمل و زایمان، که شامل اتاق های عمل، زایمان، شکسته بندی، بیهوشی، نگهداری قبل و بعد از عمل، و راهروهایی که امکان استفاده از گاز بیهوشی در آن وجود دارد، می باشد، در صورت استفاده از پریزهای نوع ضد انفجار یا ضد جرقه مخصوص مناطق مخاطره آمیز کلاس یک قسمت یک، باید ارتفاع نصب 110 سانتی متر از کف تمام شده باشد و پریزهای عادی در ارتفاع 155 سانتی متر از کف تمام شده، نصب شود.

در مریض خواب ها، اتاق های نگهداری نوزادان، و اتاق های معاینه و تزریقات، پریزهایی که در مجاورت تخت های بیماران و معاینه، یا جنب آینه بالای دستشویی واقع می شود، از نوع توکار بوده و در ارتفاع 110 سانتی متر از کف تمام شده نصب می شود. سایر پریزهای اتا قهای مزبور نیز، از نوع توکار بوده، و در ارتفاع 30 سانتی متر از کف تمام شده نصب میشود.

در آزمایشگاه ، داروخانه و داروسازی، پریزهای مور د نیاز باید از نوع توکار بوده و در روی میزهای کار یا روی دیوارها در ارتفاع 120 سانتی متر از کف تمام شده نصب شود.

آشپزخانه، آبدارخانه، رختشویخانه، مراکز ضدعفونی و گندزدایی، موتورخانه، مراکز فرعی تاسیسات، پست برق و مراکز فرعی برق، باید مجهز به پریز نوع توکا ر یا روکار و ضد رطوبت بوده ، و در روی دیوارها در ارتفاع 120 سانتی متر از کف تمام شده نصب شود.

میز اطلاعات و مراکز پرستاران، بسته به مورد، دارای پریز نوع توکار یا روکار خواهد بود که باید در روی دیواره روی میز نصب شود.

پریزهای مورد مصرف در انبارهای مختلف از ن وع توکار بوده ، و در ارتفاع 110 سانتی متر از کف تمام شده نصب خواهد شد.

به طور کلی، در سایر قسمت های بیمارستان، و ساختما ن های جنبی و مانند آن، پریزهای مورد مصرف باید از نوع توکار بوده و در ارتفاع 30 سانتی متر از کف تمام شده نصب شود.

 

 

تجهیزات برقی اتاق مراقبت های ویژه

دیدگاهتان را با ما درمیان بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
امتیاز کلی : 0.0
پیشنهاد شده توسط : 0 کاربر
بر اساس 0 دیدگاه
0
0
0
0
0

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “تجهیزات برقی اتاق مراقبت های ویژه”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ممکن است دوست داشته باشید…

قیمت دوره

تومان5,000

تعداد
امتیازی ثبت نشده است
تعداد دانشجو : 0
تاریخ انتشار: 6 مهر 1400آخرین بروزرسانی: 28 آذر 1401تعداد بازدید: 609
قوانین استفاده
فروشنده

مهندس یوسف بلقیس آذر

قیمت دوره

تومان5,000

تعداد