اتصال زمین اتاق عمل

تصویر شاخص
حجم فایل

399 کیلوبایت

نوع فایل

DWG

سیستم اتصال زمین
در سیستم اتصال زمین تاسیسات برق بیمارستان، علاوه بر این که عملکرد درست تاسیسات الکتریکی و حفاظت در برابر اتصال اتفاقی برق بر روی بدنه فلزی دستگاهها و وسایل برقی بر اثر بروز اشکالات فنی مطرح است، نشست جریان برق از تجهیزات و لوازم برقی سالم، که در مجاورت بیماران مورد استفاده قرار می گیرد نیز ممکن است برای بیمار مخاطره آمیز باشد، به همین دلیل، به منظور حفاظت از افراد در برابر شوک حاصله از این نوع جریانها، باید یک سیستم اتصال زمین قابل اطمینان به شرح زیر پیش بینی شود و بدنه فلزی کلیه وسایل و دستگاه های برقی ثابت و سیار به آن متصل گردد.

تشکیل شبکه اصلی اتصال زمین
برای تشکیل شبکه اصلی اتصال زمین باید شماری الکترود مخصوص اتصال زمین، که تعداد آن بر حسب مقاومت الکتریکی زمین متفاوت خواهد بود، محاسبه و در اطراف ساختمان یا در منطقه ای که برای این منظور در نظر گرفته می شود، به ترتیبی که فاصله بین هر الکترود و الکترود بعدی از دو برابر طول الکترود کمتر نباشد نصب شود، سپس کلیه الکترودها به وسیله سیم یا شمس مسی به یکدیگر متصل شود.

جعبه اتصال آزمون
برای تسهیل در امر آزمون اندازه گیری میزان مقاومت الکتریکی هر الکترود اتصال زمین باید یک جعبه اتصال آزمون جداگانه برای هر یک از آنها پیش بینی و نصب شود تا پس از نصب سیستم یا در زمان بهره برداری، میزان مقاومت آن نسبت به جرم کلی زمین اندازه گیری و کنترل شود.

جعبه اتصال آزمون باید در روی سطح نزدیکترین دیوار به الکترود مربوط و در ارتفاع 1.5 متر از کف تمام شده زمین نصب شود.

گرفتن هرگونه انشعاب از هادیهای اتصالی بین الکترود و جعبه اتصال آزمون به هیچ وجه مجاز نبوده و کلیه انشعابات و تشکیل حلقه شبکه سیستم اتصال زمین  و مانند آن باید پس از جعبه اتصال آزمون انجام شود.

سیستم اتصال زمین حفاظتی اتاقهای عمل، زایمان، و مراقبتهای فشرده
کلیه اتاق های عمل، زایمان، شکسته بندی، مراقبت های فشرده، و غیره که از تابلوهای برق ایزوله تغذیه می شود. برای اتصال بدنه کلیه وسایل و دستگاهها به زمین، باید به شبکه اتصال زمین مخصوص، به شرح زیر، مجهز باشد:

برای اتصال بدنه تخت مخصوص عمل یا زایمان، دستگاه های بیهوشی، میز وسایل عمل، دستگاه سیار عکسبرداری اشعه ایکس، و غیره به زمین، باید حداقل سه عدد جعبه که هر یک دارای چهارعدد پریز مخصوص اتصال زمین باشد، در سه نقطه روی دیوارهای اطراف اتاق پیش بینی شود.

در اتاقهای مراقبتهای فشرده، برای اتصال بدنه تخت بیمار و کلیه وسایل مربوط به سیستم زمین، باید حداقل هشت عدد پریز مخصوص اتصال زمین در نظر گرفته شود، که در دو گروه چهارتایی روی تابلوی برق ایزوله نصب شود.بدنه فلزی چراغهای مخصوص عمل و نیز یونیتهای سقفی و دیواری مخصوص شیرهای سیستم هوای فشرده، خلاء، اکسیژن، و گازهای طبی، و همچنین چهارچوبهای فلزی درها یا پنجره ها، و غیره باید به طور ثابت به شبکه اتصال زمین اتاق مربوط متصل شود.

حداقل سطح مقطع سیم شبکه اتصال زمین، که از تابلوی برق ایزوله به جعبه های اتصال زمین، چراغ، یونیتها، چهارچوبهای فلزی و غیره کشیده می شود، شانزده میلیمتر مربع خواهد بود، و باید برای هر جعبه اتصال زمین، یا چراغ و مانند آن یک رشته سیم جداگانه از شمش اصلی اتصال زمین تابلوی برق ایزوله تا دستگاه مربوط در نظر گرفته شود.

سطح مقطع سیم اتصال زمین پریزهای برق که با سیم های فاز و نول در یک لوله قرار می گیرد، باید مساوی سطح مقطع سیمهای فاز و نول مربوط باشد.

 

 

اتصال زمین اتاق عمل

دیدگاهتان را با ما درمیان بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
امتیاز کلی : 0.0
پیشنهاد شده توسط : 0 کاربر
بر اساس 0 دیدگاه
0
0
0
0
0

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “اتصال زمین اتاق عمل”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ممکن است دوست داشته باشید…

قیمت دوره

تومان5,000

تعداد
امتیازی ثبت نشده است
سطح آموزش متوسط
تعداد دانشجو : 1
تاریخ انتشار: 7 مهر 1400آخرین بروزرسانی: 28 آذر 1401تعداد بازدید: 890
قوانین استفاده
فروشنده

مهندس یوسف بلقیس آذر

قیمت دوره

تومان5,000

تعداد