0
04446263488 / 09144823257

ساختمان بلند مرتبه (مبحث 3)

ارتفاع ساختمان: فاصله قائم تراز متوسط زمین تا تراز متوسط بالاترین بام. در ساختمان­هایی که دارای چند بام با ارتفاع­های متفاوت است، ارتفاع ساختمان برابر ارتفاع متوسط بالاترین بام در نظر گرفته می شود.

ساختمان بلند مرتبه: ساختمانی که ارتفاع بالاترین کف طبقه قابل بهره ­برداری آن بیش از 23 متر از تراز متوسط زمین (برای کف بالاترین طبقه قابل تصرف) باشد. برای ساختمان های مخاطره­آمیز این ارتفاع را می توان به تشخیص مرجع قانونی صدور پروانه و کنترل ساختمان، کمتر از این مقدار در نظر گرفت.

13 پلاس: تا این تاریخ، مطابق ویرایش مبحث سوم مقررات ملی ساختمان سال 1395، ضوابط اختصاصی ساختمان­های بلند ، برای آپارتمان­های مسکونی، با حداکثر 8 طبقه روی تراز زمین و یا با ارتفاع کمتر از 30 متر از تراز زمین اجباری نیست.

کاشف­های خودکار حریق: طراحی و محل نصب کاشف­ها باید مطابق آنچه در بخش­های قبل گفته شد، باشد. به علاوه، کاشف­های دود باید مطابق مشخصات اعلام شده در همان بخش فراهم باشد و به یک سیستم اعلام حریق خودکار وصل شوند. فعال سازی هر کاشف که وجود آن طبق این بخش لازم است، باید سیستم صوتی و اعلام خطر را طبق سناریوی ایمنی حریق ساختمان به کار اندازد. کاشف­های دود باید در محل­های زیر نصب شوند:

1. در همه اتاق­های تجهیزات مکانیکی، الکتریکی، مخابرات، یا اتاق­های مانند آنها در اتاق­های تجهیزات آسانسورها و لابی آنها.

2. در پلنیوم هوای برگشتی اصلی و تخلیه هر سیستم هوارسانی که دارای ظرفیت بیش از .0.94 متر مکعب بر ثانیه (معادل 2000 فوت مکعب بر دقیقه) باشد. لازم است این کاشف­ها در یک محل قابل دسترس بعد از اتصال آخرین کانال هوا به پلنیوم قرار داده شود.

13 پلاس: پلنیوم Plenum فضای خالی بالای سقف یا زیر کف­پوش است که نقش مخزن چرخش هوا را بازی و به گرمایش و سرمایش اتاق‌ها کمک می‌کند.

. در هر اتصال یک کانال هوای برگشتی یا محفظه (پلنیوم) به یک کانال عمومدی یا رایزر، در سیستم تهویه­ای که برای دو طبقه یا بیشتر به کار می­رود. در تصرف­های گروه­های (م-1) و (م-2)، در هر رایزرهوای برگشتی که بیش از 2.4 متر مکعب بر ثانیه (معادل 5000 فوت مکعب بر دقیقه) از آن منتقل نمی­شود و در آن از بیش از 10 بازشوی ورودی هوا استفاده نمی­شود، می­توان از یک کاشف دود استفاده نمود.

قطع کننده دستی: در همه مناطق اعلام حریق، یک قطع کننده دستی برای سیستم اعلام خطر باید فراهم شود.

پیام­های زنده صوتی: سیستم صوتی و اعلام خطر باید امکان پخش پیام­های صوتی زنده افراد را با بلندگوهای نصب شده در آسانسورها، پلکان خروج و طبقات منتخب، داشته باشد.

مبحث 3: ضوابط اختصاصی

شبکه بارنده خودکار: همه ساختمان­های بلند باید توسط شبکه بارنده خودکار تأیید شده مجهز به سیستم­های نظارت الکتریکی (برای تشخیص عیوب مدار و کارکرد سیستم محافظت شوند. در هر طبقه، دارای شیر کنترل و سوئیچ­های جریان آب مرتبط با سیستم اعلام حریق باشند.

تبصره: شبکه بارنده خودکار درفضاها یا مناطق زیر لازم نیست:

1. پارکینگ­های باز

2. ساختمان­ها و فضاهای مخابراتی که دارای تجهیزات مخابراتی، تجهیزات توزیع برق، باتری­ها و موتورهای برق کمکی است، باید به یک سیستم کشف خودکار آتش مجهز شوند و از بقیه ساختان به وسیله دیوارای مانع آتش با حداقل یک ساعت مقاموت در برابر آتش و مجموعه­های افقی با حداقل دو ساعت مقاومت در برابر آتش جدا شوند. همچنین لازم است تا از سیستم­های اطفای حریق مناسب با فضا استفاده شود.

3. فضاهای دارای سیستم­های خاص (مانند مراکز دیتا سنتر) که باید مطابق با آیین­نامه­­های تخصصی مورد محافظت قرار گیرند.

شیرهای کنترل و سوئیچ­های جریان آب این شبکه باید دارای سیستم نظارت الکتریکی بوده و در صورت به کار افتادن، باعث فعال شدن سیستم اعلام حریق شود.

در ساختمان­های با ارتفاع بیش از 128 متر، هر منطقه (زون) شبکه بارنده خودکار باید حداقل دارای دو رایزر (لوله قائم توزیع آب) باشد.

محل استقرار پمپ­های آتش­نشانی: پمپ­های آتش­نشانی باید در اتاق­هایی قرار گیرند که با ساختارهای با حداقل 2 ساعت و درهای حداقل 1.5 ساعت مقاومت در برابر آتش محافظت شده باشند.

سیستم­های ایمنی در برابر آتش:

در نصب سیستم­های کشف و اعلام حریق باید سیستم صوتی و اعلام خطر باید در ساختمان­های بلند نصب شده باشد.

مرکز فرماندهی آتش­نشانی: ساختمان­های بلند مرتبه و نیز مراکز حساس و ساختمان­های مهم سیاسی، تجمعی، مراکز خرید و ساختمان­هایی که برای امداد و نجات در هنگام بحران مورد نیاز هستن، باید دارای یک ایستگاه کنترل مرکزی و فرماندهی آتش­نشانی باشد. مساحت اتاق باید برای نصب و کاربرد تجهیزات لازم کافی باشد، اما در هیچ حال کمتر از 9 متر مربع نباشد. جلوی پانل تجهیزات، باید حاقل یک فضای خالی (راهرو) با عمق حداقل 120 سانتی­متر موجود باشد.

سیستم تلفن آتش­ نشان : تمام ساختمان­های بلند باید برای استفاده مأموران آتش نشانی و نجات، دارای سیستم تلفن آتش­ نشان باشند. این سیستم باید بتواند بین اتاق کنترل و فرماندهی آتش­نشانی در ساختمان با کابین هر آسانسور، لابی آسانسورها، اتاق برق اضطراری، اتاق پمپ آتش­نشانی، محل­های امن (در صورت وجود) و پاگرد تمام طبقات در دوربند پلکان خروج ارتباط برقرار کند.

اتاق ژنراتور: چنانچه برای سیستم برق اضطراری از یک مجموعه ژنراتور در داخل ساختمان استفاده می­شود، این سیستم باید در یک اتاق جداسازی شده با دیوارها و سقف مانع حریق با درجه دو ساعت مقاومت در برابر آتش قرار گیرد. یک کنترل برای شروع دستی نیز باید در ایستگاه کنترل مرکزی تعبیه شده باشد.

قفل بودن در پلکان خروج: درهای پلکان خروج به غیر از درهای تخلیه خروج، مجاز است که از سمت داخل پلکان قفل باشند، به شرط آنکه در صورت وقوع حریق با دریافت سیگنال از اتاق کنترل اتش نشانی از حالت قفلخارج شوند (بدون اینکه خود در باز شود).

سیستم ارتباطی پلکان: در پلکان­هایی که درهای آنها مطابق با شرایط این بخش قفل است، باید حداقل در هر 5 طبقه یک دستگاه تلفن متصل به یک مرکز تأیید شده در ساختمان که همیشه در آن شخصی حاضر باشد، تعبیه شود.

آسانسور دسترسی اتش نشانی: برای ساختمان­های بیش از 40 متر از تراز متوسط زمین باید حداقل دو آسانسور مناسب برای دسترسی نیروهای آتش نشانی فراهم گردد.

برای آسانسورهای دسترس آتش­نشانی، باید علاوه بر شرایط محافظت آسانسورها در برابر آتش که در سایر فصول این مبحث آمده است، شرایط زیر نیز تأمین شود:

 • هر آسانسورهای دسترسی آتش­نشانی باید به طور مستقل در یک شفت محافظت شده قرار داشته باشد؛
 • آسانسورهای دسترسی آتش­نشانی باید به تمام طبقات دسترسی داشته باشد؛
 • این آسانسورها باید به یک لابی باز شوند. لابی این آسانسورها باید حداقل یک ساعت و درب آن دارای 45 دقیقه مقاومت در برابر آتش باشد و شفت محافظت شده یکی از پلکان­های خروج دسترسی مستقیم داشته باشد. مساحت لابی باید حداقل 14 متر مربع و عرض آن حداقل 2.45 متر باشد؛
 • آسانسورها باید دارای ظرفیت حداقل 13 نفر (1000 کیلوگرم) بوده، حداقل یکی از آنها دارای قابلیت حمل برانکارد مطابق مبحث 15 مقررات ملی ساختمان باشد؛
 • آسانسور باید دارای کلید آتش نشان باشد؛

نیروی برق اظطراری باید برای موارد زیر تأمین شود:

 • تأسیسات آسانسور
 • روشنایی شفت آسانسور
 • تأسیسات خنک کننده و تهویه اتاق تأسیسات آسانسور
 • تأسیسات کنترل خنک کننده آسانسور
 • تمامی کابل­ها و سیم­هایی که در خارج از شفت آسانسور و اتاق آسانسور قرار می­گیرند و نیروی برق عادی و اضطراری را برای کنترل سیگنال­ها، ارتباطات با اتاق آسانسور، روشنایی، گرمایش، هواسازی، تهویه و سیستم کشف حریق برای آسانسورهای آتش­نشان فراهم می­کنند یا باید توسط ساختاری با حداقل 90 دقیقه مقاومت در برابر آتش محافظت شوند یا دارای حداقل 90 دقیقه مقاومت در برابر آتش باشند؛
 • از عدم نفوذ آب ناشی از سیستم اسپرینکلر سایر فضاها یا سایر دلایل به فضای شفت آسانسور دسترسی اتش­نشانی با روش­های مناسب اطمینان حاصل گردد؛
 • تمامی ارتفاع شفت این آسانسورها باید در زمانی که در عملیات امداد و نجات در جریان است دارای حداقل 11 لوکس روشنایی باشند؛

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *